هشدار کوکی ها در این سایت برای ارائه بهترین تجربه کاربر استفاده می شود. اگر ادامه دهید، فرض می کنیم که شما موافقت میکنید که کوکی ها را از این سایت دریافت کنید. باشه
برای قیمت با ما تماس بگیرید
اتمام موجودی

We (2shahr) will add your email address to a special mailing list for this product. Once the product is in stock, you’ll get an email about it automatically, and your email address will be removed from the product’s mailing list.

The data will be visible to some members of our staff. If you’d like to have your personal data removed, send an email to sales@2shahr.net.

If you believe that your personal data has been misused, you have the right to lodge a complaint with a supervisory authority. We’re obliged by EU General Data Protection Regulation to let you know about this right; we don’t actually intend to misuse your data.

افزودن به فهرست دلخواه

آلبالو - SOUR CHERRY

PRUNUS CERASUS : نام علمی

ROSACEAE - گل سرخیان : خانواده

اروپا و جنوب آسیا : بومی منطقه

آلوبالو، morello cherry، tart cherry ، wild cherry. : نام های دیگر


خاک و تغذیه :غنی و زهکش دار

معتدل تا نسبتا خنک : دمای ایده آل محیط

کمی مرطوب :آبیاری و رطوبت

زیاد :نور محیط


آلبالو:

دانستنیهای علمی : آلبالو قرابت نزدیکی با گیلاس دارد. بومی مناطق زیادی در اروپا و جنوب آسیا می باشد. مناطق عمده تولید آلبالو در استان اصفهان شهرستانهای نجف آباد، خمینی شهر، سمیرم، شهرضا و اصفهان می باشند. مناطق عمده کشت آلبالو فرانسه، یوگسلاوی و آلمان می باشد.

خصوصیات ظاهری : درختان آلبالو کوچکتر از گیلاس بوده و ارتفاعی حدود 4 تا 10 متر دارد. دادای شاخه هایی باریک و شبه سیاه می باشد. خزان پذیر بوده و برگها بصورت متناوب روی شاخه قرار دارند. آلبالو خود بارور است و برای تلقیح نیازی به ارقام گرده افشان ندارد. گرده آلبالو میتواند گل گیلاس را تلقیح کند. ساقه بعضی از ارقام بسیار قابل انعطاف است و براحتی بدون آنکه شکسته شود خم می شود. گل ها روی اسپورها و شــاخه های ســال قبل شکل می گیرد. گلها بصورت 3 تا 5 تایی در یک جوانه و دارای 5 گلبرگ، 5 کاسبرگ، پرچم و یک مادگی است.

شرایط محیط رشد: آلبالو به خاک های عمیق که از زهکشی خوبی برخوردار باشند نیاز دارد. بستر خاکی گراول تا شنی را می پسندد. خاک آلبالو باید مرطوب بوده و حاصلخیز باشد. نسبت به گیلاس آب و هوای خشک تری را می طلبد. کشت تجاری آلبالو در مناطق کوهستانی با تابستان های خشک و خنک به خوبی صورت می گیرد.آلبالو نسبت به گیلاس به سرمای دیررس بهاره مقاوم تر بوده سرمای خیلی شدید می تواند کشت و کار آن را محدود کند. بارندگی های تابستانه سبب عارضه ترک خوردگی میوه می شوند. نیاز سرمایی جوانه های گل آلبالو 750 تا 1400 ساعت (دمای بین صفر و 7 درجه سانتیگراد) بوده و به 28- درجه سانتیگراد سرمای زمستانه مقاومت دارد . مقاومت به خشکی در آلبالو بیشتر از گیلاس است.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی: در بحث دارویی، آلبالو برای خواب آرام مفید است و این بخاطر درصد بالای ملاتونین آلبالو می باشد. تب بر بوده و از پوست آن برای شستشوی زخم ها استفاده می شود. آلبالو برای اشخاصی که دچار حالت تهوع از حرارت و گرمی شده اند مفید است. آلبالو برای رفع حرارت و تشنگی و دفع غلظت خون مفید بوده و خون را صاف می کند. آلبالو معده را تقویت میکند و سوزش ادرار بدون عفونت با مصرف آلبالو بهبود پیدا می کند. ضماد و مرهم آلبالو برای روشن شدن رنگ پوست موثر است. مصرف آلبالو برای افرادی که خارش پوستی دارند نیز مفید است . آلبالو خواص گیلاس را دارد و مصرف آن ، اعصاب را آرامش میدهد ، ولی در هر حال نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. آلبالو ملین است. در صنایع آرایشی و بهداشتی در فرمولاسین برخی کرم ها و ماسک ها مورد استفاده قرار می گیرد. در صنایع غذایی نیز انواع شربت، مربا و ژله ها از ایم میوه ارزشمند ساخته می شود .

آفات و نحوه مبارزه با آن : از مهمترین بیماریهای آلبالو در استان اصفهان شانکر باکتریایی درختان هسته دار و پوسیدگی آرمیلاریایی ریشه می باشند.

نحوه تکثیر گیاه: آلبالوها از طریق پیوند جوانه یا T روی پایه ها در اواخر تابستان بهتر تکثیر می یابند. اما در کل به سه روش کاشت بذر، پاجوش و پیوند قابل ازدیاد است. آلبالوهای غیر تجاری بیشتر بصورت پاجوش ازدیاد می گردد. ولی ارقام تجاری با پیوند روی پایه آلبالو تلخ(محلب) ازدیاد می یابد و پیوند شکمی در آلبالو معمول می باشد. زمان انتقال نهال به زمین اصلی از پاییز و پس از ریزش برگها آغاز و تا قبل از باز شدن شکوفه ها در بهار ادامه دارد.فاصله کاشت در آلبالو 5در4 و یا 5 در 5 است.

لیست علاقه مندیها (0)
لیست مقایسه (0)
سبد من (0)