هشدار کوکی ها در این سایت برای ارائه بهترین تجربه کاربر استفاده می شود. اگر ادامه دهید، فرض می کنیم که شما موافقت میکنید که کوکی ها را از این سایت دریافت کنید. باشه
برای قیمت با ما تماس بگیرید
اتمام موجودی

We (2shahr) will add your email address to a special mailing list for this product. Once the product is in stock, you’ll get an email about it automatically, and your email address will be removed from the product’s mailing list.

The data will be visible to some members of our staff. If you’d like to have your personal data removed, send an email to sales@2shahr.net.

If you believe that your personal data has been misused, you have the right to lodge a complaint with a supervisory authority. We’re obliged by EU General Data Protection Regulation to let you know about this right; we don’t actually intend to misuse your data.

افزودن به فهرست دلخواه

انجیر - FIG

FICUS CARICA : نام علمی

MORACEAE - توت : خانواده

مدیترانه : بومی منطقه

falgu , Gujarati : نام های دیگر


خاک و تغذیه : شنی سبک تا رسی سنگین

دمای ایده آل محیط : 22 درجه سانتیگراد

آبیاری و رطوبت : کمی خشک

نور محیط : متوسط


انجیر

درخت انجیر گونه ای از جنس فیکوس (Ficus) در خانواده Moraceae بومی مناطق مدیترانه ای میباشد.

در مناطق گرمسیری درخت انجیر به شکل درخت یا درختچه دیده می شود.ارتفاع آن 4 تا 9 متر است و پهنای آن از ارتفاعش بیشتر است . پوست درخت صاف و خاکستری نقره ای است. بسیاری از ارقام آن در باغچه های خانگی وجود دارند.'Celeste', 'Ischia', 'Magnolia' 'Brown Turkey' در جنوب شرقی ایالت متحده امریکا محبوبیت دارند. در مناطق خشک جنوب شرقی نیز 'Adriatic', 'Kadota', 'Mission' عمومیت دارند.

برگ ها منفرد و متناوب به رنگ سبز روشن و بزرگ به طول 1 فوت .برگ دارای 1-5 لب عمیق است که سطح برگ نرم بوده اما در سطح زیرین آن مودار و زبر است.

جنس فیکوس (Ficus) دارای ۶۰۰ گونه می‌باشد که اغلب انواع آن وحشی یا زینتی هستند مانند درخت معروف به درخت کاتوچو (فیکوس الاستیکا) که هم زینتی است و هم صنعتی. فیکوس بنگالنسیس و فیکوس رلیگیوزا انواع زینتی این گیاه می‌باشند که در تزئینات و به عنوان گیاه آپارتمانی مصرف زیاد دارند.

گل های کوچک انجیر خارج از دید است و به صورت خوشه هایی درون میوه سبز وجود دارند. میوه بالغ دارای پوست سختی است به رنگ سبز تیره تا قهوه ای یا بنفش تیره دیده می شود که اغلب پس از آماده شدن ترک خوردگی دارند و مغز گوشتی آن دیده می شود. داخل ان پوست سفیدی وجود دارد که توده ای بذر را درون میوه گوشتی احاطه کرده است. دانه ها به میزان کم یا زیاد درون میوه وجود دارند

درخت انجیر را در انواع مختلف خاک از شنی سبک تا رسی سخت می‌توان کاشت. در اراضی شنی سبک خطر حمله نماتود بسیار زیاد است. بهترین خاک برای کاشت این درخت اراضی لیمونی است. در این نوع اراضی میوه دادن درخت به علت رشد زیاد شاخ و برگ دو یا سه سال به تاخیر می‌افتد.

به همان اندازه که درخت انجیر به گرمای زیاد مقاوم است نسبت به سرما مخصوصا در دوره جوانی حساس است و سرما یک عامل محدود کننده در کاشت این درخت می‌باشد. اثر گرما و رطوبت در میوه انجیر نسبت به نوع مصرف میوه متفاوت است. انجیرهایی که برای کنسرو و یا در شیرینی‌پزی مصرف می‌شود در هوای مرطوب محصول مرغوب‌تری می‌دهد تا در هوای گرم و خشک و برعکس میوه درختان انجیری که در هوای خشک و نسبتا گرم کاشته شده‌اند برای تهیه انجیر خشک مرغوب‌تر است تا آنهای در هوای مرطوب عمل آمده‌اند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، برگهای درخت انجیر بدلیل داشتن خصوصیات تسکین دهندگی و دافع کرم روده مورد استفاده قرار گرفته و دم کرده برگ درخت انجیر مسکن بوده و برای معالجه سرفه تجویز شده‌است.

میوه انجیر برای نرم کردن سینه و روده و دارای خاصیت ویژه‌ای می‌باشد. انجیر تازه منبع غنی بتاکاروتن و ویتامین ث است که در جلوگیری از ابتلا به سرطان کاربرد دارند.

جوشانده انجیر در التهاب دستگاه تنفسی و غرغره کردن آن برای گلو درد و سرماخوردگی مفید بوده و عفونت‌های لثه را نیز درمان می‌کند. خوردن انجیر تازه و خشک سبب لینت مزاج و یبوست مزمن را درمان می‌کند و در طب جدید شربتی برای رفع بیماریهای یبوست کودکان تهیه شده‌است.

از انواع آفات درخت انجیر: سیمتیس نمورانا، هسپروفانس گریزئوس، سفیدک انجیر، موزائیک انجیر، شکاف خوردن میوه انجیر و بیماری ترشیدگی میوه انجیر.

بذر آن در بهار کاشته می شود و اولین زمستان نهال ها در گلخانه می مانند و وقتی اندازه نهال به میزان کافی بزرگ شد آن را از گلخانه خارج می کنند. همچنین قلمه زدن نیز از راه های دیگر برای تکثیر است با استفاده از قلمه های 10_12 سانتی متری و این قلمه ها باید از سرما به دور باشند. بهتر است قلمه ها در گلدان های جداگانه قرار داده شوند.

 • فارسی اصیل :ندارد
 • فارسی رایج: انجیر
 • نام انگلیسی:common fig
 • نام علمی: Ficus carica
 • از خانواده: Moraceae
 • خاستگاه: خاور میانه و غرب آسیا
 • انجیر

  این گیاه از تیره توت بوده، از درختان میوه مناطق نیمهگرمسیری بشمار میآید. انجیر درخت خزانپذیر میباشد و ارتفاع آن به ۱۰ متر میرسد. منشاء این گیاه آسیای غربی بوده و دارای برگهای پهن و کرکدار با رگبندی پنجهای با شیار عمیق میباشد. نیاز سرمایی انجیر در حدود ۳۰۰-۱۰۰ ساعت زیر ۷ درجه سانتیگراد بوده و مقاومت آن به سرما کمتر از انار میباشد. در مناطقی که سرما در طی زمستان کمتر از ۹- درجه سانتیگراد باشد، بویژه به درختان جوان انجیر خسارت وارد میشود. انجیر به گرمای تابستان مقاوم بوده و حتی برای رسیدن میوه نیاز به گرمای بیشتری دارد. در مناطقی که میزان بارندگی به ۶۰۰ میلیمتر در سال میرسد، نیاز به آبیاری نبوده، اما در بارندگی کمتر از ۵۵۰ میلیمتر نیاز به آبیاری این گیاه میباشد. علیرغم این موضوعانجیر از گیاهان مقاوم به خشکی بشمار میآید. درخت انجیر در هر نوع خاک به شرطی که رطوبت زیاد نداشته باشد، رشد میکند اما برای دریافت محصول زیاد به خاکهای شنیلومی نیاز دارد. در ضمن انجیر از گیاهن نیمهمقاوم به شوری بوده اما با افزایش شوری خاک، کیفیت میوه کاهش مییابد. ریشههای آن به یونهای سولفات مقاوم بوده اما کربنات سدیم را کمتر تحمل میکند. ریشههای انجیر اکثراً سطحی رشد میکنند و نرم میباشند و خاکهایی که زهکشی ناکافی دارند، برای پرورش انجیر مناسب نمیباشد. فاصله کشت مناسب درختان انجیر در مناطق دیم ۸-۶ متر در نظر گرفته میشود و شکل شلجمی برای هدایت درختان مناسب میباشد. در باغاتی که درختان انجیر آبیاری میشوند، فاصله کشت ۱۰-۸ متر در نظر گرفته میشود. شاخههای انجیر و حتی میوه آن حاوی صمغ بوده و بیشترین ترکیب این صمغ مواد پکتیکی میباشد.

  جوانههای بارور انجیر در جانب شاخههای یکساله قرار میگیرند و نسبت به جوانههای رویشی بزرگتر و متورم میباشند. زمان تمایز گلهای محصول اول انجیر اواخر تابستان بوده و گلدهی در بهار سال آتی انجام میگیرد.اما زمان تمایز گلهای محصول دوم اوایل تابستان بوده و گلدهی در همان سال به وقوع میپیوندد. گلهای انجیر در هنگام ظاهر شدن، داخل نهنج فرو رفته قرار دارند و در قسمت نوک نهنج که پهن میباشد، سوراخ ریزی بنام روزن وجود دارد . توسط چند پولک پوشیده میباشد. گلهای نر انجیر در نزدیکی روزن قرار میگیرند و فاقد دانه گرده میباشند و گل های ماده در قسمت پایین نهنج تشکیل میشوند. محصول اول انجیر دارای میوه بیشتر و درشتتر با کیفیت بهتر میباشد و میوهها بدون عمل گردهافشانی به صورت بکربار حاصل میشوند. میوههای محصول دوم توسط زنبور انجیر گردهافشانی میشوند. برای این منظور روی هر درخت انجیر معمولی، دو عدد میوه انجیر وحشی که حاوی زنبور انجیر در حال خروج هستند، آویخته میشود. زنبورهای انجیر از میوهها خارج شده و میوههای محصول دوم انجیر اهلی را توسط دانههای گردهافشانی میکنند و این عمل را بردادن مینامند. هنگام خروج زنبور انجیر، دانههای گرده گلهای نر میوه انجیر وحشی به بالهای حشره میچسبد و این حشرات هنگام ورود به میوه انجیرهای معمولی، دانههای گرده را به روی گلهای ماده منتقل میکنند. گلهای نر انجیرهای خوراکی معمولاً تغییر ماهیت داده و فاقد دانه گرده میباشند. تشکیل میوههای بکربار در محصول اول و تشکیل محصول دوم توسط گردهافشانی به وسیله برانجیر در ارقامی از درختان انجیر اتفاق میافتد که آنها را انجیرهای مخلوط مینامند. زیرا در کنار این ارقام انجیر، ارقامی وجود دارند که بدون گردهافشانی میوه تولید میکنند. در ضمن ارقامی از انجیر وجود دارد که محصول بهاره تولید نمیکنند و دارای محصول تابستانه و پاییزه بوده و نیاز به گردهافشانی دارند و به انجیر ازمیر معروف میباشند. میوههای انجیر وحشی فاقد ارزش تجاری بوده و زنبور انجیر در میوههای این نوع درختان میوه، زمستانگذرانی میکند. درختان انجیر در دوره باروری ۲۰-۱۵ تن در هکتار محصول حاصل میکنند که معادل ۵-۴ تن انجیرخشک میباشد. میوه انجیر از گروه میوههای مرکب بشمار میآید و سیکونیوم نامیده میشود. هر گل ماده در داخل نهنج به طور جداگانه گردهافشانی و تلقیح شده و به میوه آکن تبدیل میشود. انجیر گرچه توسط پیوند، خوابانیدن شاخه و پاجوشها قابل تکثیر است اما روش معمول ازدیاد این گیاه توسط ریشهدار کردن قلمههای خشبی میباشد که در اواخر پاییز تهیه میشوند. از ارقام معمول انجیر در ایران میتوان به انجیر سبز که به صورت دیم کشت و به صورت خشک شده مصرف میشود و انجیر سیاه که در کشت آبی میکارند و میوه آن به صورت تازهخوری مصرف میشود، اشاره نمود.

  لیست علاقه مندیها (0)
  لیست مقایسه (0)
  سبد من (0)