هشدار کوکی ها در این سایت برای ارائه بهترین تجربه کاربر استفاده می شود. اگر ادامه دهید، فرض می کنیم که شما موافقت میکنید که کوکی ها را از این سایت دریافت کنید. باشه

آگاو (گل قرن،خنجری) - century plant - Agave sp

برای قیمت با ما تماس بگیرید
اتمام موجودی

We (2shahr) will add your email address to a special mailing list for this product. Once the product is in stock, you’ll get an email about it automatically, and your email address will be removed from the product’s mailing list.

The data will be visible to some members of our staff. If you’d like to have your personal data removed, send an email to sales@2shahr.net.

If you believe that your personal data has been misused, you have the right to lodge a complaint with a supervisory authority. We’re obliged by EU General Data Protection Regulation to let you know about this right; we don’t actually intend to misuse your data.

افزودن به فهرست دلخواه
 • فارسی اصیل :ندارد
 • فارسی رایج: آگاو (گل قرن،خنجری)
 • نام انگلیسی:century plant
 • نام علمی: Agave sp
 • از خانواده: Asparagaceae
 • خاستگاه: جنوب و غرب آمریکا و امریکای مرکزی
 • آگاو گیاهی خاص ،وحشی،مرد روزهای سخت، با معرفت و تک پر هست!! آگاو ازین جهت خاص هست که بعضی ها اون رو گاهی به نام گیاه قرن میشناسند چون معتقد ند که در طول ۱۰۰ سال یک مرتبه گل میدهد. اما زمان تا گلدهی در گونه های مختلف متفاوت و بین ۱۰ تا ۴۰ سال میباشد. این گیاه تکپر بوده و پس از یکبار گل و میوهدهی از بین میرود. باور کنید توی یزد یا شمال یا میدون هفت تیر تهران که یکبار گل داده بود ملت ریخته بودند واسه عکس برداری چون ارتفاع گلش خیلی بانه و تا چندید متر میرسه چون که توی محل خودشون تو مکزیک مرغ مگس خوار باید گرده افشانیش کنه!آگاو از گیاهان گوشتی زینتی خیلی رایج است.گفتم وحشی چون که برگها بهصورت طوقهای قرار داشته که گوشتی، چرمی و خنجر مانند هستند. حاشیه برگها صاف است اما در انتهای آن خاری به سان یک حنجر تیز وجود داره که باور کنید دستتونو میبره !گلها روی یک ساقه بلند (ارتفاع آن در بعضی گونهها به ۴ تا ۵ متر میرسد) ستون مانند که دارای گلچههای فراوان است تشکیل میشوند. گلها چند روز تا چند ماه باقی مانده و بسته به گونه بذر یا سوخیزههایی تشکیل میدهند که میتوان از آنها برای افزایش گیاه استفاده کرد. با رسیدن بذر، گیاه به تدریج از بین میرود. گیاهان اغلب پاگیاههای تولید میکند که میتواند برای افزایش به کار رود.در ضمن برخی گونه های اونرو توی فضای سبز هم استفاده میکنند

  از گونه های معروف آن A. Americana است. این گیاه بومی مکزیک است. برگهای آن بهصورت طوقهای قرار داشته و بهنسبت ضخیم و آبدار هستند و قسمت انتهایی برگ تا حدی قابل انعطاف است. بهطور معمول در نوک برگها یک خار سیاه رنگ وجود داشته و حاشیه برگ دندانهدار است. برخی از آنها دارای برگهای ابلق با حاشیه زرد رنگ میباشند. شکل برگها و یا کرکدار بودن آنها و نیز نحوه رشد و نمو برگها و بسیاری ویژگیهای دیگر، انواع مختلف آگاو را از همدیگر متمایز میکند. این گیاه در طبیعت، رشد فوقالعاده زیادی داشته و شاخههای بلند گلدهنده ایجاد میکند ولی در منازل و گلدان چندان رشدی ندارد. اگر از این گیاه خوب مراقبت شود پس از ۱۰ سال به گل میرود که ارتفاع گل آن به بیش از ۳ متر نیز میرسد. ولی برگهای این گیاه بهویژه در نوع ابلق (A. americana 'marginata') جنبه زینتی دارد که حاشیه برگ آن زرد رنگ است.

  آگاو ابلق

  آگاو ابلق

  آکاو آمریکایی

  آکاو آمریکایی

  یه گونه دیگه هم داره که عروس این جنسه به نام آگاوو ویکتوریا A.victoria بومی مکزیک کند رشد ،برگها با حاشیه ای صاف و منتهی به یک خنجر سیاه،ابلق که تو ایران سایز کوچیکش کمیابه ولی سایز بزرگش هست ولی نه به اندازه گونه ی بالا!

  آگاو ویکتوریا

  آگاو ویکتوریا

  یه گونه ی دیگه که واقعا تو ایران کمیابه A.Mediopicda هستش که من افتخار دارم چند تا ازش بچه گرفتم ولی همه دست وبالمو زخمی کرده!

  اگاو مدیوپیکتا

  اگاو مدیوپیکتا

  گونه ی کمیاب دیگه آگاو لیندا هستش که خداییش ازون وحشی خوشگلاست A.Bracteosa

  آگاو لیندا

  آگاو لیندا

  نیازها

  نور: گفتم این گل مرد روزهای سخته چون که واقعا به شرایط سخت مقاومه،به نور زیاد احتیاج داره آفتاب مستقیم واسش لازمه توی سایه و جای کم نور اصلا خوب جواب نمیده توی اتاق پنجره جنوبی بهترین جاست

  آبیاری: نیاز آبی این گیاه بالا است ولی چون به پوسیدگی ریشه حساس است نباید بیش از اندازه آب داده شود. در مناطق با زمستان معتدل میتوان آن را در هوای آزاد نگهداری کرد.

  دما: به هوای سرد و یخ بندان حساسه به جز گونه ی امریکایی ،بقیه رو نمیشه تو حیاط تو زمستون نگه داشت باید با پلاستیک دورشو پوشانید.گرمای زیاد هم براش مهم نیست!

  رطوبت: به همون رطوبت متوسط توی اتاق و یا حیاط احتیاج داره.

  تغذیه : با این که به این چیزا اعتقادی نداره ولی ماهی یکبار دوماهی یکبار با کود کاکتوس یا آب ماهی تغذیه کنی.

  تکثیر: با پاگیاه و بذر قابل افزایش است. بستر افزایش، باید مقدار زیادی ماسه داشته باشد. در صورتی که پاگیاه، ریشه نداشته باشد میتوان آن را در بستر ریشهزایی کرد.

  تعویض گلدان : با بیرون زدن ریشه از زیر گلدان نوبت تعویض آن است حدودا هر ۲ یا ۳ سال یکبار باید تعویض گلدان کرد در ضمن هرچی گلدون تنگ تر بشه بچه دهی بیشتر و رشد هم بیشتر خواهد بود البته به طور محدود!

  پاجوش های اگاو

  پاجوش های اگاو

  لیست علاقه مندیها (0)
  لیست مقایسه (0)
  سبد من (0)