Varning Cookies are used on this site to provide the best user experience. If you continue, we assume that you agree to receive cookies from this site. OK

پیچک بدبو - STINKVINE

Kontakta oss för ett pris
Slut i lager

پیچک بدبو - STINKVINE

PAEDERIA FOETIDA : نام علمی

RUBIACEAE - روناس : خانواده

نواحی معتدل و گرمسیر آسیا (بنگلادش، تایوان، چین و ...) : بومی منطقه

skunkvine ، Chinese fever vine : نام های دیگر


خاک و تغذیه : مقاوم در اکثر خاک ها

دمای ایده آل محیط : نواحی معتدل تا گرمسیری

آبیاری و رطوبت : کمی مرطوب

نور محیط : متوسط


پیچک بدبو

دانستنی های علمی:

پیچک بدبو، گیاهی علفی و بالارونده و بومی نواحی معتدل و گرمسیر آسیا (مانند بنگلادش، تایوان، چین و ...) است. این گیاه در مناطقی مانند جزایر ماسکارن، ملانزیا، پلینزیا و هاوایی و همچنین اخیراً در آمریکای شمالی گسترش یافته است.

این گیاه به دلیل بوی گوگردی قوی که تولید می کند شهرت دارد. وقتی برگ ها و ساقه های آن کوبیده شده یا فشرده می شوند، این بو را از خود تولید می کنند. روغن موجود در برگ ها مسئول ایجاد این بو است. این روغن حاوی ترکیبات سولفوره زیادی مانند دی متیل دی سولفید می باشد.

خصوصیات گیاهشناسی:

پیچک بدبو دارای گیاهی علفی است که دارای شاخه های بالارونده می باشد. این شاخه ها تا حدود 30 فوت رشد می کنند انبوه می شوند بطوریکه که تمام نواحی اطراف خود را به وسیله شاخه هایشان می پوشانند. برگ ها در اندازه ها و شکل های مختلفی دیده می شوند. برگ ها شمشیری تا کنگره دار یا قلبی شکل است و دارای نوک تیز می باشد. حاشیه برگ ها یکپارچه است. این برگ ها ممکن است با آریش متقابل روی شاخه ها قرار گیرند. در موارد بسیار کمیاب، برگ ها بصورت مارپیچی نیز دیده می شوند. برگ ها و گل ها دارای دمبرگ ها و دمگل هایی به طول 2.5 اینچ می باشند. گل ها کوچک، به رنگ صورتی کم رنگ مایل به خاکستری یا بنفش رنگ، با مرکز قرمز رنگ می باشند. میوه ها، گرد، کوچک، به رنگ قهوه ای براق، با دو بذر بی بال و سیاه رنگ هستند.

شرایط محیط رشد:

این گیاه به عنوان یک علف هرز بسیار مقاوم در مزارع شناخته شده که می تواند شرایط مردابی را نیز تحمل کند. و حتی قادر است حدود 190 روز تحت شرایط غرقابی زنده بماند.

برای مبارزه با این گیاه می توان از روش های کنترل مکانیکی، شیمیایی و حتی بیولوژیکی استفاده کرد.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:

این گیاه گاهی به عنوان زینتی کشت می شود و همچنین خاصیت دارویی و درمانی نیز دارد.

خواص آنتی اکسیدانی و ضدعفونی کنندگی این گیاه به اثبات رسیده است.

تکثیر:

پیچک بدبو، به وسیله بذر و همچنین ریشه دار کردن قلمه ها تکثیر می شوند. قلمه های حاصل از این گیاه به سهولت در خاک ریشه دار می شوند. در کشت خودروی این گیاه، تصور بر این است که پراکنش بذرهای آن توسط پرندگانی صورت می گیرد که از میوه های این گیاه تغذیه می کنند، اما این فرضیه هنوز اثبات نشده است.

شاخه های این گیاه می توان به سهولت زمین اطراف خود یا درختی که در نزدیکی آن روییده را فرا بگیرد و در نتیجه ی وزن حاصل از گیاه، شاخه های درخت زیر آن بشکند و از بین برود.

My Wishlist (0)
Compare list (0)
My Cart (0)