Varning Cookies are used on this site to provide the best user experience. If you continue, we assume that you agree to receive cookies from this site. OK

اسفناج مالابار - MALABAR SPINACH

Kontakta oss för ett pris
Slut i lager

اسفناج مالابار - MALABAR SPINACH

BASELLA RUBRA : نام علمی

BASELLACEAE - باسِلاسه : خانواده

مناطق گرمسیری آسیا : بومی منطقه

red vine spinach , Ceylon spinach ، اسفناج رونده : نام های دیگر


خاک و تغذیه : غنی و زهکش دار

دمای ایده آل محیط : شرایط نیمه گرمسیری

آبیاری و رطوبت : مرطوب

نور محیط : زیاد


اسفناج مالابار

دانستنیهای علمی :

اسفناج مالابار در آسیای گرمسیری و بعنوان یک سبزی برگی بطور گسترده بعنوان سبزی برگی در بسیاری از فروشگاههای مواد غذایی و همچنین بازارهای کشاورزی یافت می شود .

مالابار منطقه ای در جنوب هند است. اگر چه در منابع از آن با نام اسفناج هند یا اسفناج خزنده ویا اسفناج مالابار یاد می شود و در عطر و طعم با اسفناج مشابه است ولی هیچ گونه قرابتی با اسفناج (spinacia oleracea) ندارد.

خصوصیات ظاهری :

اسفناج مالابار گیاهی دائمی، همیشه سبز، سریع الرشد، نیمه گوشتی با ساقه های نرم و پیچنده و بالا رونده که تا 10 متر طول دارد و برای رشد بهتر از قیم کمک می گیرند . ساقه این گیاه ارغوانی مایل به قرمز است .

برگها به شکل قلب که سطح بالایی سبز و سطح زیرین دارای رگبرگهای متورم بنفش رنگ می باشد.

گلها کوچک ،سفید و آمیخته با رنگ صورتی ، گوشتی به شکل خوشه های کوچک در انتهای ساقه یا بر روی گره ها قراردارد میوه به اندازه نخود و بنفش رنگ که درنهایت سیاه و آبدار می باشند .

گلدهی این گونه گیاهی در طول روزهای کوتاه رخ می دهد که متقارن با ماه های نوامبر تا فوریه است.

شرایط محیط رشد:

اسفناج مالابار باید در آفتاب کامل باشد.این گیاه در آب وهوای گرم و مرطوب و در مناطق پایین تر از 500 متر از سطح دریا به خوبی رشد و نمو می کند.

بهترین رشد را در خاکهایی با بافت لومی شنی و غنی از مواد آلی با PH آن 5.5 تا 8 باشد . میزان آبیاری آن متوسط باشد و آبیاری آن بطور منظم انجام شود. خاک آن غرقاب نشود.

خاک آن از زهکشی مناسبی برخوردار باشد و از لحاظ مواد غذایی غنی و حاصلخیز باشد.

خواص درمانی و کاربردها:

اسفناج مالابار کمی کالری داشته و از مقدار بالایی پروتئین برخوردار است. شیره این گیاه میزان بالایی فیبر دارد. در تهیه بسیاری از غذاها و سوپها از این سبزی ارزشمند استفاده می گردد.

طبخ آن با سیر و فلفل طعم عالی می دهد. برگ های تازه حاوی کاروتنوئید ها بوده و ضد سرطان است. برگ های مسن تر حاوی میزان زیادی پلی ساکارید و موسیلاژ می باشد.

این گیاه دارای مقدار بالایی از ویتامین Aو Bو C ،آهن،کلسیم ،پتاسیم،منگنز ،منیزیم می باشد. از میوه های آن بصورت تازه خوری استفاده می شود . این گونه گیاهی ملین و مسهل است.

تسکین دهنده و ضد یبوست است. عصاره آن حاوی ترکیبات مهم دارویی همچون ساپونین ، تانن ها ، فلاونوئیدها و ترپن ها می باشد.

نحوه تکثیر گیاه :

با بذر براحتی تکثیر می گردد. بذر را بصورت مستقیم در فضای آزاد و در بستر اصلی کشت می کنند. اجازه دهید میوه ها کامل برسند و خشک کنید تا بتوان از بذور آن استفاده کرد.

از قلمه ساقه نیز به راحتی تکثیر می یابد.

My Wishlist (0)
Compare list (0)
My Cart (0)