هشدار کوکی ها در این سایت برای ارائه بهترین تجربه کاربر استفاده می شود. اگر ادامه دهید، فرض می کنیم که شما موافقت میکنید که کوکی ها را از این سایت دریافت کنید. باشه

بابا آدم پشمی - WOOLLY BURDOCK

برای قیمت با ما تماس بگیرید
اتمام موجودی

بابا آدم پشمی - WOOLLY BURDOCK

ARCTIUM TOMENTOSUM : نام علمی

ASTERACEAE - کاسنی : خانواده

اروپا و آسیا : بومی منطقه

downy burdock : نام های دیگر


خاک و تغذیه : خاک هایی با زهکشی مناسب

دمای ایده آل محیط : 16 تا 30 درجه سانتیگراد

آبیاری و رطوبت : کمی مرطوب

نور محیط : متوسط


بابا آدم پشمی

خصوصیات گیاهشناسی:

"گیاه بابا آدم پشمی" یکی از گونه های جنس بابا آدم و بومی اروپا و آسیا از اسپانیا تا شرق چین است. همچنین این گیاه در بخش هایی از آمریکای شمالی نیز اهلی شده است.

این گیاه علفی و دوساله است. برگ های این گیاه پوشیده از کرک است که به صورت پشمی نمایان می شود. به همین دلیل به آن بابا آدم پشمی گفته می شود. این گونه ها اولین بار توسط Philip Miller در سال 1768 شرح داده شد. ارتفاع گیاه به 50 تا 150 سانتیمتر می رسد. ساقه ها زبر و خشن، با کرک های کوتاه و انبوه است. گل ها به صورت منفرد و به طول 2.5 سانتیمتر (یک اینچ) است. صفحه گل ارغوانی رنگ و لوله ای است. پرچم ها به تعداد پنج عدد می باشد. براکته های گل پوشیده از کرک های طویل و زبر است. برگ ها با آرایش متناوب و با دمبرگی کرک دار (در برگ های جوان) است. پهنک برگ تخم مرغی شکل یا قلبی شکل، نوک تیز، با دندانه های کوچک، به رنگ سبز تیره (در سطح رویی) می باشد. بر روی رگبرگ های سطح رویی و زیرین برگ ها کرک های طویلی تشکیل می شود. میوه ها تخم مرغی شکل، دارای کمی انحنا، دارای کرک های زبر، به رنگ قهوه ای روشن مایل به سبز یا خاکستری، فندقه، دارای نقاطی سیاه رنگ می باشند. زمان گلدهی این گیاهان از جولای تا سپتامبر است.

شرایط محیط رشد:

خاک این گیاه باید همیشه مرطوب باشد. گیاه آبدوست می باشد و دو تا سه بار آبیاری در هفته بسته به دمای اتاق کافیست در موقع خواب گیاه در پاییز و زمستان آبیاری را کاهش دهید.

این گیاه به شدت رطوبت دوست می باشد و رطوبت پاشی هفتگی برای آن کافیست. اگر روطبتش کم باشد، برگ های جوان آن می سوزند.

به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد و خاک آن بهتر است یک قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت باشد.

در طول فصل رشد با کودهای مایع یا کودهای گرانول تغذیه کنید.

نیاز نوری در واریته های مختلف فرق دارد و از سایه تا نور کامل متغیر است. بیشتر نور غیرمستقیم کنار پنجره را دوست دارد.

این گیاه به سرما و یخبندان حساس است و دمای زیر 15 درجه به آن آسیب می زند. بین 16 الی 30 درجه مناسب است.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:

از نظر طب قدیم ایران ریشه بابا آدم سرد و خشک است. بهترین تصفیه کننده خون است و خون را تمیز کرده و سموم را از بدن خارج می کند، جوش های صورت و کورک را برطرف می کند، ادرارآور و معرق است، سیستم لنف بدن را تمیز می کند، بیماری های پوستی نظیر اگزما، گل مژه و زخم ها را برطرف می کند، تورم را از بین می برد، تقویت کننده بدن است، جوشانده برگ های بابا آدم را در معالجه سرگیجه و رماتیسم بکار می برند، جوشانده تخم بابا آدم ضدعفونی کننده است، در معالجه ذات الریه بکار می رود، تب حاصل از بیماری مخملک را برطرف می کند، در معالجه یبوست موثر است، نقرس را برطرف می کند، درد سیاتیک را آرام می کند، در برطرف کردن کمر درد موثر است، آب آوردن بدن را درمان می کند، هضم غذا را تسریع می کند، کهیر را برطرف می کند، ریشه بابا آدم را له کرده و یا بجوشانید و آن را روی کورک یا اگزما بمالید تا آنرا برطرف کند، برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن جوشانده غلیظ ریشه بابا آدم را به سر مالید.

ترکیبات شیمیایی:

از تجزیهٔ شیمیایی ریشهٔ بابا آدم مواد زیر بدست آمده‌است : اینولین، پلی استیلن ها، آرکتیک اسید، پروپیونیک اسید، بوتیریک اسید، لوریک اسید، استئاریک اسید، پالمیتیک اسید، هورمون های گیاهی، تانن و پلی فنولیک اسید. از تجزیهٔ شیمیایی تخم بابا آدم موارد زیر بدست آمده است: یک گلوکزید تلخ بنام Arctin، کلروژنیک اسید، لاپائول A,B، ژرماکرانولید .

از تجزیهٔ شیمیایی برگ های بابا آدم موارد زیر بدست آمده‌است: آرکتیول، فوکینون، فوکینانولید، بتا- ئودسمول، پتازیتولون، اِرِموفیلن، تاراکساسترول. بطور کلی دم کرده یا جوشانده برگ، ریشه و تخم بابا آدم خاصیت ضد میکروبی و آنتی تومور دارد.

تکثیر:

بهترین راه تکثیر این گیاه از طریق تقسیم ریزوم در بهار و پاییز است. اگرچه ساقه ی کوتاهی دارد اما می توان آن را از طریق قلمه نیز تکثیر کرد.

لیست علاقه مندیها (0)
لیست مقایسه (0)
سبد من (0)