هشدار کوکی ها در این سایت برای ارائه بهترین تجربه کاربر استفاده می شود. اگر ادامه دهید، فرض می کنیم که شما موافقت میکنید که کوکی ها را از این سایت دریافت کنید. باشه

خرزهره - Nerium Oleander

برای قیمت با ما تماس بگیرید
اتمام موجودی

We (2shahr) will add your email address to a special mailing list for this product. Once the product is in stock, you’ll get an email about it automatically, and your email address will be removed from the product’s mailing list.

The data will be visible to some members of our staff. If you’d like to have your personal data removed, send an email to sales@2shahr.net.

If you believe that your personal data has been misused, you have the right to lodge a complaint with a supervisory authority. We’re obliged by EU General Data Protection Regulation to let you know about this right; we don’t actually intend to misuse your data.

افزودن به فهرست دلخواه
 • فارسی اصیل :ندارد
 • فارسی رایج: خرزهره
 • نام انگلیسی:oleander
 • نام علمی: Nerium oleander
 • از خانواده: Apocynaceae
 • خاستگاه: جنوب غربی آسیا
 • خرزهره دوره گلدهی طولانی و گلهای آن رنگهای مختلف شامل سفید،صورتی،زرد آلویی و سرخ لاکی دارد.بوته های متراکم خرزهره ی سفید بر دیوار چوبی باغ گسترده شده و خلوت باغ را به طرز موثری پاس می دارد.

  ارتفاع این گیاه همیشه سبزِ چوب سخت،بسته به گونه ی انتخابی،به ۲ تا ۴ متر می رسد.البته ی گونه های پاکوتاهی هم هست که بلندیشان از ۱ متر کمتر است.خرزهره ها برای ایجاد حریم و حایل و باد شکن بسیار خوب اند،زیرا نه فقط بادهای شدید را بلکه بادهای نمکی را نیز تحمل می کند.بوته ای پردوام داردکه در ۳ تا ۵ سالگی بالغ می شود،اما از ابتدای زندگی گل می دهد.دوره ی گل دهی آن طولانی است و رنگهای بسیار خوبی دارند:سفید،صورتی،سرخ گیلاسی،سرخ لاکی،و زرد آلویی،به صورت کم پَر و پُرپَر.شکل متداولی برای گلکاران هست که با بقیه متفاوت است:با برگهای رنگین کِرِم و سبز.یکی از نقایص خرزهره آن است که تمام قسمت های گیاه اگر خورده شود مسموم کننده است،لذا در صورت حضور بچه ها در باغ باید مواظب بود.حتی چوب درخت خرزهره نباید در محیط خانه سوزانده شود،زیرا دود آن می تواند به غذاها سرایت کند.

  نیازها:

  اقلیم:برای نواحی خیلی سرد مناسب نیست.بهترین رشد را در اقلیم گرم دارد،اما یخبندان را تا حدی تحمل می کند.در زمینهای لم یزرع،اگر آب کافی به آن برسد،خوب رشد می کند.

  میزان نور ودما:برای داشتن بهترین رشد به آفتاب کامل نیاز دارد.مناطق بادخیز را نیز تحمل می کند.

  خاک:همه ی خاک ها جز خاک سنگین خیلی خیس را تحمل می کند،اما بهترین رشد را در خاک سبک تر بازهکشی خوب دارد.

  طرز کاشت و پرورش:

  تکثیر:قلمه های نیمه خشبی که در اوایل پاییز گرفته شوند،به سهولت ریشه دار می شوند.

  آبیاری:اگرچه دوره های طولانی خشکی را تحمل می کند،ولی بهترین رشد را در هوای خشک با آبیاری سنگین گهگاهی دارد.

  کوددهی:چندان ضروری نیست،اما هر گاه خاک خیلی فقیر و شنی باشد می توان در اوایل بهار غذای کامل گیاهی به کار برد.

  مشکلات:گاهی هدف حمله ی حشرات سپردار واقع می شود و باید آن را با روغن زمستانه سمپاشی کرد.همچننین به نوعی بیماری گالِ باکتریایی مبتلا می شود،که تولید برآمدگی بر روی ساقه و نیان گلها می نماید.شاخه های مبتلا ر باید در اسرع وقت هرس کرد.قیچی را هنگام هرس مرتب ضدعفونی کنید.

  گل دهی:

  فصل:معمولاً از اواخر بهار تا سراسر تابستان و حتی گاهی در پاییز به گل افشانی مشغول است.

  هرس(پیرایش)

  در بهار نُک شاخه ها را هرس کنید.در مناطق حاره بهترین وقت هرس بعد از دوره ی گل دهی است.بوته هایی را که شاخ و برگشان پراکنده شده اند چندان بپیرایید که شکل مناسب خود را بازیابند.

  این گیاه را در فارسی گیش، شبرنگ، جار، پهی و پی‌خوره نیز می‌نامند.برگ خرزهره به برگ بید شبیه است ولی از برگ بید ستبرتر و بزرگ‌تر است. گل‌های سرخ و سفید دارد و حیوانات اگر برگ آنرا بخورند می‌میرند.خرزهره دارای ساقه بسیار و برگهای سه تائی و گلهای رنگین که در نقاط گرم و خشک می‌روید و همه آن بواسطه «گلیکوزوئیدهای قلبی» موجود در آن بویژه اولئاندرین سمی است. گونه خودروی این درختچه در جنوب ایران از جمله در حوالی جیرفت، جهرم، لار و جزایر خلیج فارس و بندرعباس و سیرجان دیده شده‌است.
  لیست علاقه مندیها (0)
  لیست مقایسه (0)
  سبد من (0)