Warning Cookies are used on this site to provide the best user experience. If you continue, we assume that you agree to receive cookies from this site. OK

زبان‌درقفا - LICE-BANE

Contact us for a price
Out of stock

زبان‌درقفا - LICE-BANE

DELPHINIUM STAPHISAGRIA : نام علمی

RANUNCULACEAE - آلاله : خانواده

سراسر نیمکره شمالی بیشتر جزیره مالت : بومی منطقه

Stavesacre,Short-spurred Larkspur,lark's heel,knight's spur,lark's claw,دلفین : نام های دیگر


خاک و تغذیه : خاک قلیایی زهکشی شده (خاک لوم)

دمای ایده آل محیط : 22 درجه سانتیگراد

آبیاری و رطوبت : مرطوب

نور محیط : خیلی زیاد


زبان‌درقفا

زبان‌درقفا گیاهی سمی از جنس Delphinium میباشد. در این جنس که از خانواده آلالگان هستند حدود 300 گونه از گیاهان چند ساله گلدار وجود دارد که اغلب در سراسر نیمکره شمالی و همچنین در کوه های بالای استوای آفریقا یافت میشوند (در بعضی مراجع جزیره مالت در دریای مدیترانه به عنوان منشأ این گیاه معرفی شده است). نام Delphinium از کلمه یونانی delphis گرفته شده و اشاره به شباهت این گل به بینی دلفین دارد.

این گیاه دارای برگ های با 3 تا 7 لوب دندانه دار که شباهت هایی با لوب های برگ نخل دارد. ساقه گلدار اصلی کاملاً راست و ایستاده است. اندازه بین گونه ها در این جنس بسیار متفاوت و از 10 سانتی متر در برخی گونه های آلپی ، تا 2 متر ارتفاع متغیر میباشد.

گل زبان‌درقفا در رنگ های مختلفی از بنفش ، آبی ، قرمز و زرد یا حتی سفید دیده میشود. این گل دارای پنج کاسبرگ گلبرگ مانند است. دانه های آن کوچک هستند و اغلب حالت براق سیاه دارند. گل های این گیاه از اواخر بهار تا اواخر تابستان نمایان میشوند و با پروانه ها و زنبور گرده افشانی می شوند.

رشد مطلوب این گیاه در خاک لوم به خوب زهکشی شده و در خورشید کامل و با سرپناه در برابر بادهای قوی میباشد.

در فصل بهار خاک گیاه را با مخلوط کردن 2 تا 4 اینچ از کمپوست تقویت نمایید.

با حفر گودالی دو برابر قطر ظرف گیاه در هنگام کاشت، اطمینان حاصل شود که بالای توپ ریشه با خاک هم سطح است.

تمام بخش های این گیاه حاوی delphinine آلکالوئیدهای بسیار سمی هستند و باعث استفراغ هنگام خوردن میشوند، و حتی میتواند موجب مرگ در مقادیر بیشتر شود. هرچند از عصاره این گیاه در مقادیر خیلی کم در طب گیاهی استفاده می شود.

My Wishlist (0)
Compare list (0)
My Cart (0)