هشدار کوکی ها در این سایت برای ارائه بهترین تجربه کاربر استفاده می شود. اگر ادامه دهید، فرض می کنیم که شما موافقت میکنید که کوکی ها را از این سایت دریافت کنید. باشه

Hibiscus rosa sinensis - ختمی چینی

برای قیمت با ما تماس بگیرید
اتمام موجودی

We (2shahr) will add your email address to a special mailing list for this product. Once the product is in stock, you’ll get an email about it automatically, and your email address will be removed from the product’s mailing list.

The data will be visible to some members of our staff. If you’d like to have your personal data removed, send an email to sales@2shahr.net.

If you believe that your personal data has been misused, you have the right to lodge a complaint with a supervisory authority. We’re obliged by EU General Data Protection Regulation to let you know about this right; we don’t actually intend to misuse your data.

افزودن به فهرست دلخواه
 • فارسی اصیل :ندارد
 • فارسی رایج: ختمی چینی
 • نام انگلیسی:گلسرخ چینی Rosa chinensis
 • نام علمی: Hibiscus rosa sinensis
 • از خانواده: Malvaceae
 • خاستگاه: شرق آسیا
 • گلی مورد توجه عامه،از خانواده ی پنیرکیان یا (مالواسه) گلها درشت و قرمز وعمر انها کوتاه ولی با فراوانی وطول مدت بازشدن خود تلافی مینمایند،مانند کلیه گیاهان خانواده پنیرکیان پرچم ها تولید لوله ای نموده است کخه مادگی از وسط آن ها عبور مینماید،مادگی دراز واز جام گل بیرون زده و کاملا آشکار است،دوران گلدهی از اواسط بهار تا اواسط پاییز است برگها سبز براق و به صورت متناوب روی شاخه ها می رویند.در چین از گلهای قرمز آن رنگ کفش و رنگ چشم میسازند.
  نیازها:
  نور: به نور کافی وفراوان احتیاج دارد ولی اشعه ی مستقیم آفتاب در ظهر تابستان به برگ و گل صدمه وارد میکند.
  دما: درطول بهار تابستان در درجه ۲۰ نگهداری کنید گیاه تا درجه حرارت ۲۷ نیز مقاومت میکند و در زمستان درجه حرارت به ۱۳ سانتی گراد برسانید.
  آبیاری : جهت مرطوب نگه داشتن خاک به هفته ای سه بار آبیاری در تابستان نیاز دارد،هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدان بماند،زهکش را بازدید کنید،در زمستان هنگامی آبیاری کنید که سطح خاک کاملا خشک شده باشد(اصولا دوهفته یکبار در زمستان آبیاری کافی است)
  رطوبت : دربهار و تابستان به غبارپاشی روزانه با آب ولرم و بدون املاح احتیاج دارد جهت تامین رطوبت دایمی و پایدار به زیر گلدانی حاوی سنگریزه آب اضافه و دقت نمایید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد،در زمستان هفته ای یکبار غبارپاشی کافی است، جریان ملایم هوا را دوست دارد.
  تغذیه : هردو هفته یکبار در بهار و تابستان (بخصوص با ظهور گلها) با مواد غذایی مصنوعی مایع ویا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه نمایید.
  خاک مناسب : مخلوطی از لوم و پیت بهترین خاک برای گیاه است.
  تعویض گلدان : هرساله دربهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید، با حجیم و بزرگ شدن گلدان و عدم امکان تعویض خاکهای سطحی گلدان با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.
  تمیز نمودن برگها : غبارپاشی کافی است ،در صورت لزوم میتوانید با پارچه یا اسفنج مرطوب برگها را تمیز نمایید از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نگردد.
  تکثیر : ریشه دار نمودن قلمه های چوبی در تابستان
  واریته هایی از ختمی چینی با رنگ زرد ونارنجی به بازار عرضه شده است ،گلها دو روز بیشتر دوام ندارد و چنانچه رطوبت محیط کاهش یابد غنچه ها بدون باز شدن می ریزند، غبار پاشی از این نارسایی جلوگیری می نمایید.
  هرس : ظهور گلهای زیاد و زیباتر در سال آینده ناشی از هرس است، در اواخر زمستان ارتفاع شاخه ها را به نصف کاهش داده و محل قطع را به منظور جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا با گرد گوگرد ضد عفونی نموده و با وازلین سطح آن را بپوشانید.
  عوارض و درمان :
  ساقه ها دراز و فاصله بین برگها زیاد است: در بهار شاخه ها ی اضافی را قطع نمایید
  گیاه خود را انداخته و کلیه برگها پژمرده شده اند : هوا گرم و خشک و گیاه شدیدا تشنه است ، فورا آبیاری . گلداننها را به محل خنک تری نمایید.
  برگها شکل طبیعی خود را از دست داده و حشراتی با مواد چسبناک روی آنها مشاهده می گردند: گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یک بار سمپاشی نموده تا علایم برطرف گردند.
  زخمهای سفید پنبه ای شکل روی برگها و در قاعده آنها مشاهده میگردند : حشره آفت عامل آن است ، با پارچه و پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی زخمها را خیس نموده تا علایم برطرف گردند.
  برگها جلای خود را از دست داده و سطح زیرین انها پراز تار عنکبوت است : کنه ریز قرمز عامل آن است ، با پارچه و یا اسفنج آغشته به سم کنه کش سطح زیرین برگها را تمیز نموده و در صورت لزوم هر چهارده روز یک بار تکرار کنید تا علایم برطرف گردند تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.
  گلها یکروز پس از باز شدن سقوتط مینمایند : کاملا طبیعی است عمر آنها یک روز است
  برگهای جدید ریز باقی مانده و گلها ظاهر نمیشوند : کمبود عناصر غذایی در خاک عامل آن است ، گیاه را هر دو هفته در بهار و تابستان طبق دستور تغذیه مصنوعی نمایید.
  غنچه ها قبل از باز شدن سقوط میکنند: هوا خشک است، در تابستان غبارپاشی روزانه را با آب ولرم و بدون املاح فراموش نفرمایید در زمستان هفته ای یکبار غبارپاشی نمایید تنظیم درجه حرارت مطلوب در تمام طول سال در بهتر شدن کیفیت گلها موثر است.
  نقاط سیاه رنگ روی برگها مشاهده میگردد : عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است از انها استفاده ننموده و برگها را با غبارپاشی تمییز نمایید
  برگها رنگ پریده هستند: نور کافی نیست گیاه را به محل روشنتری و خارج از اشعه مستقیم آفتاب قرار دهید.
  درتابستان برگها ی سبز سقوط میکنند : آبیاری بیش از اندازه و احتمالا ریشه درحال پوسیدن است ، زهکش را بازدید و اجازه دهید که سطح خاک در فاصله ی دو آبیاری خشک سپس آبیاری نمایید، اگر این علایم در زمستان مشاهده گردند به علت سردی هوا است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.
  لیست علاقه مندیها (0)
  لیست مقایسه (0)
  سبد من (0)