هشدار کوکی ها در این سایت برای ارائه بهترین تجربه کاربر استفاده می شود. اگر ادامه دهید، فرض می کنیم که شما موافقت میکنید که کوکی ها را از این سایت دریافت کنید. باشه

آکونتیوم واریگاتوم - ACONITE

برای قیمت با ما تماس بگیرید
اتمام موجودی

آکونتیوم واریگاتوم - ACONITE

ACONITUM VARIEGATUM : نام علمی

RANUNCULACEAE - آلاله : خانواده

بخش های کوهستانی نیمکره شمالی : بومی منطقه

monkshood, wolf's bane, leopard's bane, women's bane, Devil's helmet , blue rocket , تاج الملوک : نام های دیگر


خاک و تغذیه : لوم

دمای ایده آل محیط : 15 درجه سانتیگراد

آبیاری و رطوبت : کمی مرطوب

نور محیط : کم


آکونتیوم واریگاتوم

گیاه آکونتیوم واریگاتوم که تاج الملوک نیز نامیده میشوداز جنس Aconitum است. این جنس دارای 300 گونه است و وابسته به خانواده Ranunculaceae می باشد. این گونه بومی بخش های کوهستانی بسیاری از بخش های نیمکره شمالی میباشد.

این گیاهان علفی چند ساله هستند و عمدتا بومی نقاط کوهستانی نیمکره شمالی و در خاک های رطوبت گیر و در مراتع کوهستانی به خوبی رشد می کند.

دارای برگ های سبز تیرع بوده و گسترده هستند و 5_7 لوب دارند.و هر بخش دوباره دارای 3 لوب است با دندانه های نوک تیز و برگ ها با آرایشی مارپیچ یا متناوب قرار گرفته اند و برگ های پایینی دم برگ بلند دارند.

این گیاهان بلند قد بوده و دارای ساقه افراشته هستند و گلبرگ های آن ها بزرگ و با رنگ های آبی و بنفش و سفید و گل زرد یا صورتی و با پرچم های متعدد. آن ها با داشتن 5 کاسبرگ که یکی از انها به شکل کلاه خود است و از این رو monkshood نام گرفتند. دو گلبرگ فوقانی بزرگ هستند و دارای خارهای تو خالی در راس هستند که پر از شهد هستند. بعضی از گلبرگ ها کوچک بوده یا اصلا تشکیل نمی شوند و 3_5 تا از برگچه ها از بین رفته اند. میوه این گیاه به شکل فولیکول است.

از این گیاه در طب چینی بسیار مورد استفاده قرار می گرفت. این گونه به طور گسترده ای در درمان سردرد و سرفه و تهوع ، رماتیسم و ورم مفاصل و معده درد و از دست دادن اشتها موثر است. تقویت کننده قلب و ضد درد و ملین خفیف مورد استفاده است. در درمان تب مخملک و برفک نیز کاربرد دارد. همچنین از آن در طب هموپاتی نیز به کار می رود.

برای کاشت و تکثیر از بذر آن استفاده می شود و در اواسط بهار در خزانه می کارند و در اوایل پاییز به محل اصلی انتقال می دهند و همچنین با تقسیم ریشه ها در بهار یا پاییز نیز می شود نسبت به تکثیر آن ها اقدام کرد

این گیاه سمیبوده و نشانه های اولیه مسمومیت سو هاضمه است. احساس سوزش و سوزن سوزن شدن و بی حسی در دهان و سوزش در شکم . پس از حدود یک ساعت استفراغ شدیدی وجود دارد. حتی ممکن است موجب خفگی شود. از طریق چیدن برگ بدون استفاده از دستکش نیز سم از طریق پوست منتقل می شود.

لیست علاقه مندیها (0)
لیست مقایسه (0)
سبد من (0)